STARŠÍ ŽÁCI BUDOU HRÁT EXTRALIGU

Starší žáci U15 dokončili první část ligové soutěže ve skupině B na třetím místě. Toto umístění je zároveň vstupenkou do extraligové fáze, která navazuje. Zde se dvanáctka týmů popere o prvních osm míst, ze kterých se postupuje na Mistrovství ČR. Trenér Martin Stavěl povídal o lize a plánech do extraligy.  

 

Starší žáci ve 14 zápasech první fáze vyhráli deset, když nestačili dvakrát v těsných zápasech na Sokol Kbely, jednou byli přemoženi Pískem a jednou Jindřichovým Hradcem. Zbývající zápasy nad Pardubicemi, USK, Litomyšlí a BA Sparta vždy dvakrát vyhráli.

 

Do extraligové skupiny postoupili společně s Pískem, Kbely a Litomyšlí. Přenesli tři výhry a tři prohry, protože vzájemné zápasy ze skupin ligy se započítávají. V dalších 16. kolech se pak dvakrát utkají s ostatními týmy ze skupin A a C. Ze skupiny A postoupily tyto týmy: Ústí n.L., Tygři Praha, Loko Plzeň a Děčín, z skupiny C pak: Tygři JBC Brno, BK Opava, NH Ostrava a Snakes Ostrava. Extraliga startuje 11. ledna a končí 26. dubna.       


Na hodnocení ligy i plány do extraligy jsme se zeptali trenéra starších žáků Martina Stavěla.

 

Jak náročná byla cesta do extraligy?

Měli jsme výborný vstup do sezóny, kdy jsme vyhrávali celkem velkým bodovým rozdílem na půdě soupeřů, které jsme potřebovali stlačit pod sebe a tím jsme si vytvořili dobrou výchozí pozici pro postup do extraligy. Můžeme říct, že cesta byla o něco snadnější, než jsme očekávali, nicméně tuto pozici jsme získali jen díky našim výkonům a výsledkům.

 

Postup jsme získali docela bezpečně ze třetího místa. Považuješ postup do extraligy za úspěch nebo „jen“ splnění předsezonního cíle?

Je to zároveň splnění cíle a také úspěch, když jsme za sebou nechali týmy z velkých basketbalových bašt jako třeba Pardubice a USK Praha.

 

Co jsou silné stránky našeho týmu?

Fyzická připravenost a odolnost

 

Na kolik v této kategorii o hře celého týmu rozhodují silné individuality?

Naprosto zásadně. Každý tým, který postoupil do extraligy, má v týmu minimálně jednoho hráče, který svými dovednostmi celý tým táhne.

 

Jak připravuje trenér tým na zápasy, když na rozdíl třeba od NBL nejsou k dispozici žádná videa ze hry soupeřů? Jak bude připravovat tým dál?

Soustředíme se hlavně na sebe, abychom hráli svou hru a vnutili ji soupeři. Podle statistik můžeme upozornit na nejlepší střelce soupeře, případně pokud hrajeme proti soupeři již druhé utkání v sezóně, tak víme jednu dvě klíčové věci, které chceme eliminovat.

 

Dá se něco soudit o kvalitě naší skupiny ve srovnání s ostatními skupinami ligy a tedy o kvalitě dalších soupeřů?

Soupeři budou dle mého názoru silnější, než v naší skupině, zejména moravská skupina C má 3 týmy, které budou bezpochyby všechny hrát o medaile. Ze skupiny A má výborný tým Ústí nad Labem, jejich utkání jsem viděl, mají velmi silný ročník a je to jasný adept na medaile.

 

Kdo je podle Vás největším adeptem na první místo po základní části extraligy?

Ústí nad Labem, nebo Tygři JBC Brno.

 

Do extraligy si přenášíme bilanci 3:3. Je to dobrý výchozí krok?

Není to nejhorší, nicméně velmi blízko jsme byli k bilanci 4-2 (prohra s Pískem 90:94), která by byla mnohem výhodnější.

Pořadí v extralize je docela nahuštěné, prvního až devátého dělí dva body. Co je v této kategorii pro případný postup nejdůležitější?

Zatím to jsou pouze započítané výsledky, každopádně v této kategorii může téměř každý porazit každého, proto rozhodne jakékoli vítězství navíc. Souboj o první osmičku bude velmi vyrovnaný a myslím, že bude otevřený až do posledního kola.

 

Začínáme venku na palubovce tabulkově nejhoršího týmu a druhý zápas hrajeme proti rovnocennému týmu. Je to dobrý los?

Na losu vůbec nezáleží, navíc i přes to, že bilance vypadá vyrovnaně, rozdíl v kvalitě skupin může být značný. A tak jak jsem zmínil, moravská skupina je letos nejsilnější.

 

Jak hráči stráví Vánoce - jak budete trénovat, co jsi jim dal za úkoly přes prázdniny,....

Důležité je, aby si na pár úplně odpočinuli od basketu. Nicméně i během Vánoc máme několik tréninků, jelikož druhý víkend v lednu se už hraje.

 

 

BA Nymburk
17.12.2019 - 0:31