JUNIOŘI MEZI MUŽI

Martin Holoubek a František Rylich jsou další dva hráči nymburské akademie, kteří si s A-týmem mužů nejen zatrénovali, ale také zahráli v nejvyšší soutěži mužů. Kromě pouhé účasti si oba připsali své první body v Kooperativa NBL.

 

Pro Martina Holoubka to nejsou první body, které vsítil při zápase A-týmu. Už v předminulé sezoně (15.11.2017) nastoupil v šestnácti letech za áčko v Českém poháru, který se hrál v/s Přelouči/í. I tam si do statistik připsal pět bodů za trojku a dvojku. V utkání proti Kolínu nastoupil už ve druhé čtvrtině a do konce zápasu natočil 19 minut. Byl nejvytíženějším hráčem celého našeho týmu. Ke svým bodů přidal ještě dva doskoky, asistenci a zisk. Martin kromě své kategorie U19 nastupuje také v první lize za Basketball Polabí. V pěti zápasech má na svém kontě 15 bodů a 4 doskoky.

 

O rok mladší František Rylich odehrál „jen“ třináct minut, ale k vítězství přispěl sedmi body, když byl stoprocentní na čáře trestných hodů (4/4) a přidal jednu trojku. Dále jeho statistiky mají zaznamenány tři doskoky a jeden zisk. Také František, jehož starší sestra patří k oporám ženského týmu Loko Trutnov v ŽBL, má své minuty zajištěny ve své kategorii U19. Mezi juniory je nejlepším střelcem BA s průměrem skoro 19 bodů na zápas, což z něho činí druhého nejlepšího střelce juniorské extraligy. Mezi muži v první lize za Basketball Polabí odehrál pět utkání. V nich nastřílel solidních 43 bodů (více než 8 bodů na zápas) a přidal 14 doskoků.  

 

Své minuty slávy si odbyli oba hráči nejen na palubovce při hře, ale také po zápase si ozkoušeli hráčské „povinnosti“ při rozhovorech. Co oba naši hráči prozradili, najdete níže.


MARTIN HOLOUBEK

Jak sis užil premiéru v ligovém dresu Nymburka?

Je to parádní. Lepší start jsem si asi nemohl představit, než v atmosféře, jaká byla dnes.

 

Dal si i první body v lize, což už ti nikdo neodpáře, to je super, ne?

Je to parádní pocit. Trochu jsme se bál, když jsem byl v poločase jediný bez bodu, ale pak se to zlomilo, hráli jsme v klidu a i já tam něco dal.

 

Předpokládám, že si nečekal, že by si za Nymburk mohl hrát už teď?

No teprve včera večer po tréninku jsem se dozvěděl, že jsem nominovaný na zápas. Do té doby mě to nenapadlo. Bylo to nečekané, ale přizpůsobil jsem se tomu, šel jsem brzo spát a nějak jsem to zvládl.

 

Jaké to bylo zahrát si s českými mistry?

Už jsem s nimi občas trénoval, v létě v přípravě a teď jsme měli s klukama dva tréninky. Takže už jsem je trochu znal a oni mě. Jsou to fajn kluci, i s cizinci se dobře pokecá.

 

Třeba Zach Hankins z tvého prvního ligového koše vypadal více nadšený než ty sám, že?

No skoro jo. On už mi předtím děkoval za ten pěkný all oop, co jsem mu předtím hodil. To bylo také parádní.

 

Dnes se hrálo před dětmi, navíc tu byli skoro všichni tvoji spoluhráči z akademie. Byl si kvůli tomu více nervózní?

Ne, kvůli tomu určitě ne. Já se snažil nemít nervy vůbec z ničeho Já neměl co ztratit.

 

A je to pro tebe velká motivace směrem do budoucna?

Je to opravdu velká motivace. Budu s týmem trénovat až do Vánoc, tak se tomu budu snažit ještě více přizpůsobit. Přes svátky se pak nepřežeru cukrovím, ale budu dál makat a snažit se tuhle šanci využít. A motivace to určitě bude i pro ostatní kluky z akademie, když viděli, že my s Fandou jsme šanci dostali a snad tuhle atmosféru přenese i do devatenáctek.


FRANTIŠEK RYLICH

Co pro tebe znamená start v nejvyšší soutěži?

Už v mém mladém věku dostat šanci v lize a ještě v takovém týmu jako je Nymburk je něco neuvěřitelného a jsem za to moc rád. Hodně mi to dalo.

 

Je to o hodně jiné než hrát za devatenáctku nebo Polabí v první lize?

To každopádně. Je to rychlejší basket, více technický, silovější, prostě jiný level.

 

Měl si nervy?

Měl. Ze začátku tam nervy byly, ale postupně se to zlepšovalo. přeci jen tu byli všichni důležití lidem kolem nymburského basketbalu. Ale pak jsem to už nevnímal a bylo to lepší.

 

Přesto si ale měl sebevědomí a hned sis vzal střelu.

Byl jsem volný, tak jsem musel střílet. Sice jsem poločas seděl na lavičce, tak jsem byl dřevěný a ta střela nestála za nic, ale byl jsem volný, a kdybych si tu střelu nevzal, bylo by to nebasketbalové.

 

Už ti nikdo neodpáře body v nejvyšší soutěži. Je to motivace k další tvrdé práci?

Určitě. Jsem moc rád za tuhle šanci a byl bych rád, kdyby přišla další. Bylo by výborné, kdybych měl více takových zkušeností.

 

Kdy tě napadlo, že by sis jako nymburský odchovanec mohl zahrát za A-tým?

To mě zatím vůbec nenapadlo. Myslel jsem si, že nejdříve dostanu šanci až na konci mé mládežnické kategorie, tedy nejdříve za rok. Že nastoupím už teď, to mě opravdu nenapadlo. Už jen to, že jsem mohl jít s áčkem trénovat, bylo pro mě víc, než jsem tuto sezonu čekal. A to že jsem si s klukama i zahrál, to je bomba.

BA Nymburk
13.12.2019 - 22:27